Cyfryzacja dotyka niemal wszystkich sektorów gospodarki oraz instytucji państwowych, dlatego nic dziwnego, że stopniowo staje się ona codziennością także w placówkach medycznych. Jednym z elementów tej transformacji jest wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). W artykule przybliżamy, jakie są najważniejsze zasady jej funkcjonowania oraz co na jej temat powinni wiedzieć lekarze.
Prowadzenie dokumentacji medycznej – zmiany w przepisach
Przepisy wprowadzające zmiany dotyczące rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania weszły w życie 15 kwietnia 2020 r. wraz z rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Nowe rozporządzenie wprowadza wiele istotnych zmian, które mają usprawnić proces prowadzenia dokumentacji medycznej. Aby osiągnąć ten cel, dokument prawny wprowadza m.in. ograniczenia w zakresie wpisywanych danych dotyczących udzielanego świadczenia oraz przekształca proces obiegu dokumentacji medycznej. Dzięki temu możliwa będzie szybsza weryfikacja wyników badań, a co za tym idzie kontynuowanie procesu leczenia.
Jakie jeszcze istotne zapisy dotyczące lekarzy wprowadziło rozporządzenie?
- Podpisy elektroniczne
Zmiana dotycząca podpisów elektronicznych ustala szczegółowy sposób dokonywania wpisów w dokumentacji medycznej. Aby podpis był ważny, po wpisie do dokumentacji medycznej, można dokonać podpisu na kilka sposobów. Personel ma do wyboru kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufanym, podpis osobisty albo z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych dostępnego w systemie teleinformatycznym. Ostatnia opcja jest również bezpłatna, ponieważ dane są udostępniane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kolejnym sposobem jest podpisywanie dokumentacji przy wykorzystaniu wewnętrznych systemów wdrożonych w danej placówce.
Dokumentacja medyczna online – kogo dotyczy?
Zasadniczo prowadzenie dokumentacji medycznej online dotyczy wszystkich podmiotów leczniczych, jednak istnieją pewne wyjątki. Jeden z nich stanowi brak odpowiednich warunków organizacyjno- technicznych do prowadzenia dokumentacji w formie elektronicznej. Przepis ten nie jest sprecyzowany, jednak w przypadku wystąpienia opisanej sytuacji, dana placówka może pozostać przy prowadzeniu dokumentacji w postaci papierowej. Jednak po ustąpieniu ograniczeń, dokumentacja będzie musiała zostać uwierzytelniona i wprowadzona do systemu w postaci skanów.
Oprogramowanie medyczne dla placówek ochrony zdrowia
Rozporządzenie dokładnie określa, jakie kryteria musi spełniać oprogramowanie medyczne do prowadzenia elektronicznej dokumentacji. Placówki, które stoją przed wyborem dostawcy oprogramowania, powinny mieć na uwadze, że przez system będzie przesyłana duża ilość tzw. wrażliwych danych, która musi zostać zabezpieczona zgodnie z przepisami. Dane nie mogą ulec uszkodzeniu, a tym bardziej zostać utracone, ani dostać się w ręce niepoważnych osób. Ważnym wymogiem, który musi spełniać taki system jest możliwość wymiany informacji w standardzie HL7, a także opcja udostępniania dokumentacji w formatach, które zostały wymienione w Ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia.