Osoby, które pracowały w Niemczech i wraz z nadejściem emerytury planują powrót do Polski powinny przygotować się w zakresie formalności, które trzeba wypełnić w celu uzyskania świadczenia emerytalnego. Istnieją różne warianty ubiegania się o emeryturę po powrocie z Niemiec. W artykule przedstawiamy występujące opcje.
Wspólnotowa koordynacją systemów ubezpieczenia społecznego a emerytura z Niemiec
Koordynacja systemów ubezpieczenia społecznego, działająca w ramach Unii Europejskiej, obowiązuje w przypadku Polaków, którzy przez 20 lat wykonywali pracę na terenie Polski, a później przez kolejne 3 lata zostali zatrudnieni Niemczech. Dotyczy to tylko tych osób, które opłacały składkę emerytalną, a po zakończeniu pracy wróciły do Polski i pracowały do uzyskania wieku emerytalnego. Oznacza to, że po powrocie praca trwała kolejne kilka lat.
Prawo do otrzymywania świadczeń w miejscu zamieszkania mają wszyscy emeryci i renciści, bez względu na to, w którym państwie należącym do Unii Europejskiej mieszkają
W przypadku osób które chcą ubiegać się o świadczenie emerytalne na podstawie przepisów prawnych państwa członkowskiego, ale okresy ubezpieczenia w tym państwie nie są wystarczające do nabycia prawa do świadczeń, system prawny przewiduje na to rozwiązanie. W tej sytuacji, to instytucja danego państwa bierze pod uwagę w wyliczeniu również okresy ubezpieczenia, a nawet zamieszkania, które osoba zainteresowana posiada we wszystkich innych państwach członkowskich. Dodatkowo nie jest uwzględniony fakt, ilu państwach członkowskich były opłacane składki.
Czas pracy w Niemczech a emerytura
Kandydaci zainteresowani przyznaniem emerytury, którzy mają w Niemczech okres ubezpieczenia krótszy niż rok, muszą liczyć się z tym, że ich uprawnienia do emerytury będą ustalane indywidualnie. Taki krótki okres ubezpieczenia nie pozostanie jednak pominięty, będzie on uwzględniony przez instytucje innych państw członkowskich, np. Polski. Najważniejszą regułą przyznawania świadczenia emerytalnego jest obowiązek złożenia wniosku w kraju miejsca pobytu zainteresowanego, emerytura niemiecka jest zatem przyznawana osobom zamieszkującym teren Niemiec.
Prawo przewiduje też możliwość złożenia wniosku do oddziału ZUS w miejscu zamieszkania petenta. W tym przypadku wniosek jest kompletowany i przekazywany do rozpatrzenia właściwej jednostce organizacyjnej ZUS.
Ubezpieczenie emerytalne w UE
Jeśli osoba zainteresowana posiada okresy ubezpieczenia w więcej w dwóch lub więcej krajów członkowskich, należy skompletować dokumenty i złożyć wniosek z wyprzedzeniem, a dokładnie sześć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Podatnik powinien pamiętać, że nie ma jednego dokumentu, który potwierdza czas pracy i okresy ubezpieczenia, które należy uzyskać przed powrotem do Polski z Niemiec.
Wniosek o emeryturę powinien zawierać wymagane załączniki, czyli wszystkie dokumenty dotyczące zatrudnienia lub ubezpieczenia, jakie w trakcie zatrudnienia otrzymaliśmy od pracodawców lub instytucji ubezpieczeniowych w ramach stosowania ustawodawstwa wewnętrznego danego państwa oraz informacje o numerze ubezpieczenia społecznego.